Malování je v mnoha rodinách zkouška manželské svornosti. A nejde jen o zdlouhavé přípravy, stěhování nábytku tam a zpátky, spoustu práce při vlastní realizaci a nekonečné uklízení. Už prostý výběr barvy je opravdová výzva. Vaše srdce bije pro teplé, hřejivé tóny a váš protějšek touží po čisté, pro vás tak fádní a sterilní bílé barvě? To k tomu patří. A díky kreativitě producentů barev se můžete do krve hádat, zda sáhnete po sušené meruňce nebo kořenu kurkumy. A mohou-li do toho mluvit i vaše ratolesti, což mohou, tak si užijete dvojnásob. Ale nakonec se shodnete a mraky nad vaším rodinným rybníkem se zase rozplynou. Navíc, pro volbu konkrétní barvy do určitého pokoje existují jednoduché a praktické rady, kterými se můžete a ovšem i nemusíte řídit. Tak jaké jsou hlavní zásady a pravidla při výběru barevných odstínů, není to zase až taková věda.
Barevně za každou cenu nebo na bílo?
I když jsme se v prvním odstavci tak trošku otřeli o bílou barvu. Její použití není vůbec tabu. Jde o vznešenou barvu, která působí lehce a jasně a symbolizuje nevinnost a čistotu. Navíc skvěle odráží světlo, takže je velmi vhodná do tmavých a malých prostorů, které dokáže opticky zvětšit! Může ovšem působit nudně, zvlášť pokud ji použijete v celém bytě nebo domě. Je to ale barva velmi praktická a stěny vymalované na bílo se opravují o poznání lépe než stěny vymalované speciálně namíchanými tóny.
Světlé nebo tmavé tóny?
Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Všechny barvy mají na světě svoje místo, jde o to, kde a jak je uplatníte. Obecně platí zásada, že na velké a dominantní plochy, byste měli raději volit decentní, méně syté barvy. Což si můžete vynahradit nábytkem nebo bytovými doplňky, kterým intenzívní barevnost vůbec nevadí. Pozor na vzorníky v prodejnách. Nejde ani tak o jejich barevnou nepřesnost, ale o jednoduchý princip, stejný tón barvy působí úplně jinak v malém, ukázkovém čtverečku a v celé ploše nového pokoje. I jemné a decentní tóny budou vašemu pokoji slušet a nemusíte se bát, že si jich nikdo nevšimne. Obecně platí, výrazné a veselé barvy volíme do místností, v nichž jsme aktivní, například do dětského nebo obývacího pokoje. Pokoje určené primárně k relaxaci vymalujeme raději tlumenými, třeba i chladnějšími tóny. Příliš výrazným tónům je lepší se vyhnout, mohou na člověka působit příliš agresivně.
Všechny stěny stejnou barvou?
Tradiční představa pokoje, který je vymalován ze všech čtyřech stran stejně, není už dnes příliš populární. To dává smysl i vzhledem k rozdílným světelným podmínkám v rámci jednoho pokoje. Zeď naproti oknům je nejosvětlenější a naopak stěna s okny, je permanentně ukryta ve stínu. Populární je kombinace dvou vhodně zvolených barev. Různé barvy lze dobře využít k rozdělení prostoru na různé zóny – třeba ve velkém, prostorném obývacím pokoji můžete vytvořit koutek, který bude patřit pouze vašim dětem.
Představili jsme si základní principy, nad kterými se vám vyplatí uvažovat při plánovaném malování. Takže sežeňte si vzorníky od různých výrobců barev a pusťte se do nich. V příštím článku se budeme podrobněji zabývat konkrétními barvami a jejich působením na lidskou duši. Těšte se.